Pirmās rindas patskaņu piemēri krievu valodā. Efimenkova L.N. Pamatskolas skolēnu mutiskās un rakstiskās runas labošana: grāmata. logopēdiem. Korekcijas – izglītojoši

Logopēdijas nodarbība ar 2. klases skolēniem, kuriem ir rakstīšanas un lasīšanas traucējumi analīzes un sintēzes prasmju trūkuma dēļ.

Tēma: 1. un 2. rindas patskaņu burti.

Mērķis: noskaidrot 1. un 2. rindas patskaņu līdzības un atšķirības.

Uzdevumi:

  1. iepazīstināt ar 2. rindas patskaņu burtu skaņu sastāvu;
  2. attīstīt fonēmisko izpratni;
  3. attīstīt valodas analīzes un sintēzes prasmes;
  4. iemācīties izdarīt secinājumus, klausīties un saprast citus;
  5. attīstīt atmiņu, uzmanību un domāšanu.


Nodarbības gaita

1. Organizatoriskais moments.

Šodien dosimies uz Skaņu zemi. Ar ko var doties ceļojumā? (bērnu atbilžu piemērs: ar mašīnu, autobusu, lidmašīnu utt.) Un brauksim ar gaisa balonu. Lai bumba paceltos gaisā, mums jāveic vingrinājumi (veicot smadzeņu vingrošanu):

- “Slinks astoņnieks” (uzzīmējiet guļošu astoņnieku gaisā ar kreiso roku, tad ar labo, tad ar abām).

- “Kustības krustos” (pieskaroties pretējā ceļgala vai pēdas rokai vai elkonim)

- "Gredzens" (ar labās rokas pirkstiem, tad ar kreiso, kopā).

2. Atkārtošana.

Tā nu mēs lidojām uz skaņu zemi. Lai piezemētos, mums ir jāatbild uz jautājumiem:

Kurās divās grupās visas skaņas krievu valodā ir sadalītas? (patskaņi un līdzskaņi)

Kādas skaņas tiek izrunātas bez šķēršļiem? (apzīmēts ar sarkanu krāsu).

Kurām ir šķērslis? (apzīmēta ar zilu vai zaļu krāsu).

Kāda ir atšķirība starp skaņu un burtu?

Mēs skaidri izrunājam skaņas,
Klausīsimies uzmanīgi
Mēs pareizi lasām burtus,
Mēs tos rūpīgi rakstām.

3. Jaunas tēmas skaidrojums.

Logopēds stāsta pasaku. Tajā pašā laikā ieraksti tiek glabāti piezīmju grāmatiņās un tiek izmantoti).

Tātad, Skaņu zemē ir izsludināta balle. Skaņas pulcējās dažādās zālēs. Vienā līdzskaņi ir jautri, bet otrā - patskaņi. Atcerieties, kādas ir patskaņu skaņas. Pa kreisi kolonnā pierakstām patskaņu skaņas [a], [o], [u] [e] [s]. Tikai [un] nolēma palikt malā (labajā kolonnā [s] līmenī).

Patskaņu skaņas bija nedaudz garlaicīgas, jo to nebija daudz. Skaņa [th] to pamanīja un nolēma viņus uzmundrināt (aprakstiet skaņu [th] - līdzskaņa, skanīga, maiga).

[Y] uzaicināja skaņu [a] dejot (ierakstīt [ya]). Viņi sāka griezties arvien ātrāk, un visi viesi dzirdēja YAYYYYY. Rezultāts ir burts I (ieraksts labajā kolonnā [ya] = i).

[Y] uzaicināja skaņu [o] dejot (ierakstīt [yo]). Viņi sāka griezties ātrāk un ātrāk, un visi viesi dzirdēja, Yyyyyyyyo by. Rezultāts ir burts E (ieraksts labajā kolonnā [yo] = e).

[Y] uzaicināja skaņu [u] dejot (ierakstīt [yu]). They began to spin faster and faster, and all the guests heard YUYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYEYYYYYYYYYYYYYYYYYY\YYYY... Rezultāts ir burts Yu (ieraksts labajā kolonnā [yu] = yu).

[Y] uzaicināja skaņu [e] dejot (ierakstīt [jā]). Viņi sāka griezties ātrāk un ātrāk, un visi viesi dzirdēja EEEEE. Rezultāts ir burts E (ieraksts labajā kolonnā [е] = e).

Bet deja ar skaņu [un] neizdevās, un viņš palika viens ([un] = un).

Skaņas [ya] ir apzīmētas ar burtu I. Kad mēs lasām burtu I, mēs dzirdam divas skaņas.
Skaņas [yo] tiek apzīmētas ar burtu E. Kad mēs lasām burtu E, mēs dzirdam divas skaņas.
Skaņas [yu] apzīmē ar burtu Yu. Kad mēs lasām burtu Y, mēs dzirdam divas skaņas. Burti I, E, Yu, E, I ir patskaņi 2 rindās.

Skaņas [a], [o], [u] [e] [s] arī ir apzīmētas ar burtiem (ieraksts [a] = a, [o] = o, [y] = y, [e] = e, [s] = s). Burti A, O, U. E, Y ir 1. rindas patskaņi.

4. Fiziskās audzināšanas minūte.

Mēs stumjam kājas (stomp)
Mēs aplaudējam plaukstas (aplaudējam)
Mēs mirkšķinām ar acīm (mirkšķinām)
Mēs pleciem cāli-čali! (parausta plecus)
Vienreiz viņi apsēdās, divas reizes piecēlās (atbilstošās kustības)
Visi pacēla rokas uz augšu,
Visas rokas piespiestas pie ķermeņa,
Un viņi sāka veikt lēcienus.
Viens-divi, viens-divi
Ir pienācis laiks mums būt aizņemtiem.

5. Fonēmiskās apziņas attīstība.

Patskaņi mums ir sagatavojuši uzdevumus.
1 uzdevums. Pierakstiet vārdu pirmo burtu. Kādu skaņu rada patskanis?

Stārķis, gurķis, dilles, spinings, tītars, enkurs, ezis, ekskavators, kazenes.

Piezīme piezīmju grāmatiņās:

[A] [O] [y] [yy] [Un] [jā] [yo] [e] [jā]
A PAR U YU UN es Yo E E

2. uzdevums. Spēle "Saki pretējo". Logopēds met bumbu un izrunā zilbi MA. Bērnam jāatbild MAN un jāatdod bumba.

Uzrakstiet zilbes pa pāriem ar 1. un 2. rindas patskaņiem (MA-MYA).

Izlasiet pirmās kolonnas zilbes. Kā izklausās līdzskaņs? (stingri). Pirmās rindas patskaņi dod komandu piekrist būt grūti. Pasvītrojiet līdzskaņus ar noteiktu krāsu (zilu).

Izlasiet otrās kolonnas zilbes. Kā izklausās līdzskaņs? (mīksts). Otrās rindas patskaņi dod komandu piekrist būt mīksts. Pasvītrojiet līdzskaņus ar noteiktu krāsu (zaļu).

6. Iesildies acīm.

Cieši aizveriet acis uz 3-5 sekundēm (atkārtojiet 5 reizes);

ātri mirkšķināt;

Skatieties, kā rādītājpirksts virzās uz deguna pusi, pēc tam pārvietojiet pirkstu prom.

Patskaņi vēlas spēlēties ar mums.

Pirmā spēle "Apmeties mājā". Katram priekšmetam jādzīvo savā mājā. Piemēram: vārdi, kuros ir rakstīts burts A, ievācies būdā ar vēstuli A utt.

Ieraksts kladēs: A - loks, bumba. U - zoss, vabole. O - vilks, zilonis. Y - siers, pele.

Otrā spēle "Iemiet bumbu vārtos"

Kādus vārdus tu dabūji? (mazs, saburzīts, krīts, krīts, mūlis).

Izlasi dzejoli, aizpildot trūkstošos vārdus. Salīdziniet vārdus pēc nozīmes un izrunas. Pierakstiet vārdu skaņu analīzi (mazs - [m,al]).

Veidojiet teikumus ar šiem vārdiem. Pierakstiet vienu no tiem (Mans brālis ir pārāk mazs.)

8. Nodarbības kopsavilkums.

Nosauciet 1. rindas patskaņus un 2. rindas patskaņus.

Cik patskaņu skaņu ir krievu valodā? Cik burtu?

Palīdziet man pabeigt šos teikumus:

Ja līdzskaņs izklausās grūti, tad mēs rakstām ...
Ja līdzskaņs izklausās maigi, tad rakstām...
Labi padarīts! Tagad patskaņu burti mums vienmēr būs draugi. Un šeit mūsu ceļojums beidzas. Mēs atgriežamies klasē.

9. Relaksācija.

Ja jums patika nodarbība un viss bija skaidrs, uzzīmējiet emocijzīmi ar smaidu.

Ja kaut kas paliek neskaidrs, tad uzzīmējam nopietnu emocijzīmi, un, ja nepatika un neko daudz nesapratām, tad zīmējam skumju emocijzīmi.

Mērķi:

Korekcijas – izglītojoši

Iepazīstināt skolēnus ar otrās rindas patskaņu veidošanu .

Iemācieties noteikt otrās rindas patskaņu vietu vārdā un norādīt to diagrammā.

Praktizējiet otrās rindas patskaņu izcelšanu izrunā un rakstīšanā.

Uzlabojiet prasmi lasīt vārdus ar otro patskaņu.

Attīstīt paškontroles un savstarpējās kontroles prasmes.

Koriģējošie un attīstības mērķi:

Veicināt fonēmiskās dzirdes, fonēmiskās uztveres, fonēmisko atveidojumu, skaņu burtu analīzes un vārdu sintēzes prasmes, intonācijas izteiksmīguma attīstību.

Attīstīt uzmanību, vizuālo, dzirdes un telpisko uztveri, atmiņu, loģisko domāšanu, radošo iztēli, vispārējās un smalkās motorikas.

Korekcijas un izglītības mērķi:

Veiciniet uzmanību skaņām, saglabājiet interesi par pētāmo materiālu, izmantojot spēles un spēļu metodes.

Izkopt zinātkāri.

Izkopt uzcītīgu attieksmi pret mācīšanos.

Aprīkojums.

Burti “I”, “Y”, patskaņu tabula, zīmējums “Paskaņu koris”, dalīts alfabēts, apļi skaņu apzīmēšanai (sarkans, zils, zaļš), diagrammas divu skaņu parādīšanās norādīšanai otrās rindas patskaņos, attēli kas satur otrās rindas patskaņus, mīklas, ģimenes bildes: māte, tēvs, dēls un meita, sakāmvārdi, attēli ar simboliskiem vārdu attēliem: “kluss”, “skaļš”, “lēns”, “ātrs”, “skumjš”, “ jautrība”, ābolu trafareti, krāsainie zīmuļi, kartītes ar pareizi un nepareizi rakstītu otrās rindas patskaņu attēliem, salikšanas audekls, bumbiņa, Ezītis ar āboliem-uzdevumi, spēle “Apjukums”, teikumi ar dažādiem intonācijas rakstiem, magnetofonu un mūzikas skaņdarba ierakstu, ābolu grozu atbilstoši skolēnu skaitam.

Nodarbības plāns.

1. Org. brīdis.

5 Vingrinājumi otrās rindas patskaņu izcelšanai

6. Fiz. tikai minūti.

7. Otrās rindas patskaņu izdalīšana no teikumiem.

9. Nodarbības kopsavilkums

1. Org. brīdis.

Sveiki puiši! Atveram klades un pierakstām šodienas datumu. Uzmini mīklu, un tu uzzināsi, kurš nāks pie mums ciemos uz stundu.

Kažoks ir adatas, to nevar paņemt ar roku.

Tas iedegas - tas ir dzeloņstiets. Kas tas ir? (Ezītis)

Tieši tā (ievietota eža bilde). Ezītis pie mums nāca nevis ar tukšām ķepām, bet ar āboliem - uzdevumiem. Katrs ābols ir uzdevums. Mums ir jāsavāc pilns grozs ar āboliem, lai saņemtu pārsteigumu no ezis.

2. Ievads otrās rindas patskaņu veidošanā

Paņemu pirmo ābolu. Šeit ir jautājums no ezīša: “Vai iekšā ir burts “E”.

pirmās rindas patskaņu tabula? (Nē). Nosauciet pirmās rindas patskaņus.

Par rindu, kurā atrodas šis patskaņis, un kā veidojās otrās rindas patskaņi, uzzināsiet no pasakas par burtiem “I” un “Y”.

“Reiz bija divas vēstules - māsas. Viņi bija ļoti līdzīgi. Tie tika rakstīti gandrīz identiski. Tikai burtam “Y” virspusē bija berete, bet “I” tās nebija. Viņi izklausījās gandrīz vienādi. Tikai “I” ir izvilkts, un “Y” ir īss, pēkšņs. Viņi bieži bija apmulsuši, un burts “Y” bija ļoti nepatīkams.

Kādu dienu burts “Y” ieradās apciemot pirmās rindas patskaņus un aicināja tos dziedāt kopā (tika ievietots “Paskaņu kora” zīmējums). "Y" sākās - "A" pacēla. Viņu skaņas saplūda, un sanāca tik skaisti, ka arī skaņas “O”, “U”, “E” gribēja dziedāt līdzi “Y”.

“A”, “O”, “U”, “E” kļuva par tuviem draugiem ar savu jauno draudzeni, un viņi nolēma nekad nešķirties. Viņi devās pie gramatikas karalienes un sāka lūgt, lai viņa ļauj viņiem vienmēr dzīvot kopā. Gudrā gramatikas karaliene viņiem teica: “Es nevaru ļaut jums dzīvot kopā mūžīgi, jo mani vārdi tiks aizvainoti, ja jūs tos atstāsit. Es labāk izdomāšu jums jaunas vēstules, kurās jūs satiksities. Un gramatikas karaliene nāca klajā ar jauniem burtiem “I”, “Yo”, “Yu”, “E”, kas sastāv no divām skaņām: “YA”, “YO”, “YU”, “YE”.

Mājās devās priecīgās “Y”, “A”, “O”, “U”, “E” skaņas. Kopš tā laika tie ir atrasti patskaņos “I”, “Yo”, “Yu”, “E”, un, lai patskaņu skaņas nebūtu tālu no skaņas “Y”, gramatikas karaliene izveidoja jauno. burti patskaņi un novieto tos blakus, otrajā rindā .

Tā notika, ka patskaņi “A”, “O”, “U”, “E” izrādījās vecāki un sāka saukt par pirmās rindas patskaņiem, bet patskaņus “I”, “Yo”, “Yu ”, “E” izrādījās jaunākais, un tos sauc par otrās rindas patskaņiem.

Pirmās rindas patskaņus savieno patskaņis “Y”, bet otrās rindas patskaņus pievieno patskaņis “I” (ir ievietota otrās rindas patskaņu tabula).

Atcerieties šos patskaņus. Atkārtosim tos korī (bērni nosauc patskaņus).

Kādas skaņas tiek izmantotas, lai izveidotu patskaņus “es”? (YA), "Jo"? (YO), "Yu"? (YU), "E"? (JĀ).

Puiši, šeit ir kāds triks. Šie patskaņi ne vienmēr nozīmē divus

skaņa: tikai tad, ja tie atrodas vārda sākumā vai pēc patskaņiem un burtiem: “b”, “b” (atbilstošās diagrammas ir ievietotas). Citos gadījumos šie patskaņi pilda citu funkciju, ko iepazīsim vēlāk.

3. Vārda skaņu-burtu un zilbju analīzes vingrinājums

Apskatīsim, kā esat apguvis šo tēmu (tiek parādīta bilde “oga”. Bērni tiek lūgti saskaitīt burtu skaitu šajā vārdā, norādīt skaņas ar atbilstošajiem apļiem un uzrakstīt grafisku zilbju diagrammu: I Y O D A - 5 b.

6 zvaigznes

_es _ _O _ _A _ - 3 vārdi.

Mēs paveicām šo uzdevumu. Ielieciet ābolu grozā.

4. Smalkās motorikas, vizuāli telpiskās uztveres attīstība

1) Smalko motoriku attīstīšana.

Paskatīsimies, kādu uzdevumu Ezītis mums ir sagatavojis (es ņemu otro ābolu): apvelciet un noēnojiet ābolu trafaretu ar slīpām paralēlām līnijām (uzdevumu bērni pilda kladēs muzikālas kompozīcijas pavadībā).

2) Vizuāli telpiskās uztveres attīstība.

Izsvītrojiet “nepareizo” burtu (kartītēs skolēni izsvītro nepareizi uzrakstīto burtu) I YE YE I. Pārbaudiet.

5. Vingrinājumi otrās rindas patskaņu izcelšanai

Un šajā ābolā jums ir vingrinājumi.

1) Vingrinājumi otrās rindas patskaņu atdalīšanai no zilbēm.

Parādiet burtu, kuru rakstītu zilbes sākumā: yam, yom, iz, es, yur (bērni rāda atbilstošos burtus: Ya, Yo, I, E, Yu).

2) Vingrinājumi otrās rindas patskaņu atdalīšanai no vārdiem.

A) - Izvēlieties burtu no vārda sākuma: bedre, ruff, Yura, aiziet, Inna, bedre, drebuļi, jaunība, egle, spēles, vanags, dienvidu, dzirksteles, ēda (bērni rāda burtus)

B) - Pierakstiet otrās rindas patskaņu, kas nāk vārda beigās: Zoja, Raja, dziedi, mans, mans, lins, es, visur, tavs, mans, guli, tavs, mans, pats.

Pārbaudīsim rakstītos burtus: i, i, yu, yu, е, е, е, е, ю, и, и, е, я, е ieliksim grozā šo ābolu.

C) -Nākamajā ābolā Ezītis mums sagatavoja uzdevumus ar attēliem (bildes tiek rādītas): ābols, svārki, adata, koks, vērpta

Apskatiet attēlus, pierakstiet bilžu nosaukumu pirmos burtus. Pārbaudiet: es, yu, i, yo, yu.

Spēlēsim spēli "Kas ir mainījies?" (Es apmainu bildes, un bērni saka, ka es apmainīju).

Izdaliet objektu attēlus atbilstoši to patiesajam izmēram dilstošā secībā (bērni attēlus kārto šādi: eglīte, svārki, vērpta, ābols, adata). Labi padarīts! Mēs ņemam vēl vienu ābolu - uzdevumu.

D) - Uzmini mīklas. Vārdi - minējumiem jāsākas ar otrās rindas patskaņu. Atbildes pierakstīsim zilbju diagrammas veidā, ierakstot otrās rindas patskaņus (bērni iet uz tāfeles pa ķēdīti).

*Tas var salūzt. *Virpās uz vienas kājas *Ja nebūtu viņa

Tas var tikt pagatavots. Bezrūpīgs, jautrs neko neteiktu.

Ja gribi putnā Krāsainos svārkos dejotāja (mēle) _ya_ ___

Tas var pagriezties. Muzikāls…

(ola) _ya_ ___ (virpuļgalva) _yu_ ___

*Caur šauru aci tiek izvilkts tievs pavediens *Skrien starp akmeņiem

Un viņa ātri aizpeldēja pēc laivas. Jūs nevarat sekot viņai līdzi.

Viņa asi šuj, izšuj un adatas. Viņš satvēra asti, bet Ah!

Un viņi to sauc par laivu... Viņa aizbēga ar asti rokās.

(adata) _un_ ___ ___ (ķirzaka) _i_ _e_ _un_ __

*Viņi auga pāri upei *Apaļi, sārti, *Es esmu jūnijā un jūlijā

Viņi tos atveda uz svētkiem. Es augu uz zara. Neatkarīgi no tā, kas notiek

Uz zariem ir adatas. Pieaugušie mani pēkšņi iemīl.

Kas tas ir? Un mazi bērni. Es aizbraucu ar mammu

(Ziemassvētku eglīte) _е_ _un_ (ābols) _я_ ___ ___ Kur? Uz ... (uz dienvidiem) _so_

D) – Šajā uzdevumā Ezītis mums sagatavoja spēles:

"Ceturtais ir ekstra" - nosauciet "papildu" vārdu, pamatojiet savu izvēli: Jeļcins, Efimovs, Egors, Elagins (bērni sauc par "Egoru", jo tas ir vārds, un pārējie ir cilvēku uzvārdi).

“Rēbuses” - no attēliem uzminiet mammas (Ira), tēta (Igora), dēla (Egora) un meitas (Jūlija) vārdus, nosauciet tos vienā vārdā (ģimene). Pierakstiet vārdus, pasvītrojot otrās rindas patskaņus ar sarkanu zīmuli. Kāds noteikums jums jāatceras? (Vārdus rakstām ar lielo burtu.) Pārbaude.

6. Fiz. tikai minūti.

Spēle “Nosauc laipni” (ar bumbu): oga - ..., ola - ..., mēle - ..., kazene - ..., eglīte - ..., ruff - ..., svārki - ..., kaste - ..., caurums - ..., ābols - ...

Mēs paveicām šo uzdevumu, izpildīsim nākamo.

7. Otrās rindas patskaņu izdalīšana no teikumiem

1) Korī atkārtojiet šādas frāzes:

I-I-I – es varu visu! Yo-yo-yo - es gludinu drēbes ar savu vecmāmiņu.

E-e-e - palīdzu visiem ģimenē! Yu-yu-yu – es dziedu dziesmas ar tēti.

Yu-yu-yu- kopā ar mammu šuju lelles. I-I-I - es eju ar mazuli!

2) Spēle “Apjukums” - šeit mums smagi jāstrādā un jāizveido teikums no sajauktajiem vārdiem (vārdi tiek parādīti uz salikšanas audekla: Emelya, pusdienas, ola, uz, ēd) - Emelya pusdienās ēd olu. (Bērni pieraksta teikumu piezīmju grāmatiņā. Pēc tam pārbaudiet, ko viņi ir uzrakstījuši.)

3) Spēle “Saki sakāmvārdu” - ezis mums piedāvā sakāmvārdu sākumu. Mums ir jāatceras vai jāatrod atbilstošas ​​sakāmvārdu beigas.

T Vai tu ej - ... ... mācīšanās māte

Atkārtojums - ... ... pasteidzies

Kā jūs saprotat šo sakāmvārdu nozīmi? (Jums nav jāsteidzas, lai izvairītos no nepatikšanām. Ja atkārtosit daudz, jūs iemācīsities labāk. Dariet vispirms, runājiet vēlāk.)

Pierakstiet sakāmvārdu, kas jums patīk, ar sarkanu zīmuli iezīmējiet otrās rindas patskaņus. Pārbauda ierakstīto.

4) Ekspresīvās lasīšanas vingrinājums.

Labi padarīts! Mēs arī izpildījām šo uzdevumu, paņem vēl vienu ābolu.

8. Otrās rindas patskaņu izdalīšana no teksta.

Šajā uzdevumā Ezītis aicina sacerēt stāstu par viņu pēc plāna:

1. Dzīvnieka vārds. (Šis ir ezis)

2. Kur viņš dzīvo. (Viņš dzīvo mežā.)

3. Ko tas ēd? (Ezis ēd peles, vaboles, vardes.)

4. Kā tas ziemo. (Ezis visu ziemu guļ bedrē.)

A) Vairāku studentu ķēdē pa vienam teikumam.

B) Pilnībā viens students.

C) Pierakstiet stāstu piezīmju grāmatiņā, izceļot otrās rindas patskaņus ar sarkanu zīmuli.

D) Ierakstītā stāsta pārbaude.

9. Nodarbības kopsavilkums

Palicis pēdējais ābols. Šajā ābolā viņš atvadās no mums un atvadoties vēlas zināt, kādus patskaņus mēs satikām? (Otrās rindas patskaņi: Ya, Yo, Yu, E, I).

Izdomājiet vārdus, kas sākas ar burtiem I, E, Yu, E, I.

Labi padarīts! Šodien tu paveici labu darbu, un Ezītis tev dāvina dāvanas – gatavus ābolus.

Klase: 2

Mērķis: zināšanu nostiprināšana par 2. rindas patskaņiem, to priekšā esošā līdzskaņa maiguma funkcijām.

Uzdevumi:

  • nostiprināt zināšanas par 2. rindas patskaņu nozīmi, lai norādītu uz skaņas maigumu.
  • vingrināties atrast un nosaukt cietos un mīkstos līdzskaņus zilbēs un vārdos.
  • koriģējiet vizuāli dzirdes analizatora darbu vingrinājumos, lai identificētu 2. rindas patskaņus un mīkstos līdzskaņus, kas ir pirms tiem.
  • attīstīt domāšanu un uzmanību, strādājot ar teikumiem un tekstu.
  • veicināt sakarīgas, izteiksmīgas runas veidošanos.
  • turpināt attīstīt mācīšanās prasmes un paškontroles prasmes.

Materiāls: 2. rindas patskaņu skaņu simbolu tabula (Ya - ya, E - yo, E - ye, Yu - yu); tabula ar patskaņu burtiem 1 un 2 rindas pa pāriem (A-Z, O-E, E-E, U-Y, s-I); kartītes ar vārdiem (rad - rinda; deguns - nēsāts; loks - lūka; ziepes - mil); smilšu pulkstenis; zīmes “+”, “-”, “ķeksītis”.

Katram bērnam: burtnīcas ar līniju; kartītes ar zilbēm, vārdiem, tekstu; zīmuļi (sarkani, zili, zaļi); "pieci".

Nodarbības gaita

“Zvans” - apsēžas tas, kurš sevi identificē pēc vārda.

Par kādiem patskaņiem mēs runājām pēdējā nodarbībā? (1. rindas patskaņi: A, O, U, E, y) Kā mēs tos izrunājām? (Stiepās un dziedāja) Kādi līdzskaņi ir pirms šiem patskaņiem (Cieti) Atcerieties un nosauciet zilbes ar 1. rindas patskaņiem.

Skolotājs logopēds izziņo nodarbības tēmu: “2. rindas patskaņi”; Nodarbības mērķis ir nostiprināt zināšanas par 2. rindas patskaņiem, to ietekmi uz tiem priekšā esošo līdzskaņu un vienu no līdzskaņu mīkstināšanas veidiem.

2. rindas patskaņi sastāv no divām skaņām (tiek parādīta tabula ar skaņām). Vienosimies, ka neizdvesīsim šīs skaņas kā mazi, stulbi ēzelīši. 2. rindas patskaņus sauksim īsi un skaidri: “I, E, E, Yu”. (Zvana skolotājs logopēds, tad bērni.) Kuru patskaņu no 2. rindas jūs varat izstiept un pat dziedāt? (Paskaņs “I”).

Tiek ievadīta tabula ar 1. un 2. rindas patskaņiem. Bērni nosauc 1. rindas patskaņus, tos izstiepjot, bet 2. rindas - īsi un skaidri. Tad logopēds skolotājs nolasa dzejoli, bērni nosauc patskaņus pa pāriem. Vēlreiz uzmanība tiek pievērsta tam, ka bērni 2. rindas patskaņus nosauc īsi, skaidri, nepagarinot.

  • Mēs saucam burtu “A”, un drauga burts ir “I”,
  • Uzzīmēsim ar tevi burtu “O”, un drauga burts ir “E”,
  • Burts “U” dziedāja dziesmu, un “Y” atbildēja uz to,
  • Mēs dziedājām burtu “E”, un atbildē dzirdam “E”,
  • Un ar mazuli burts “y” dzied dziesmu “I”.

Darbs piezīmju grāmatiņās. Atgādiniet bērniem par stāju, pildot uzdevumus piezīmju grāmatiņās.

Logopēds skolotājs parāda kartītes ar vārdiem, kas rakstīti pa pāriem (rad - rinda; deguns - nests; loks - lūka; ziepes - mil), iesaka pirmajā kartītē noklausīties divus vārdus; noteikt to nozīmi; noteikt līdzskaņu skaņas raksturu; precizējiet, ka 2. rindas patskanis tiek izmantots, lai norādītu līdzskaņu maigumu.

Es teikšu divus vārdus, un jūs domājat par to, kā tie atšķiras: prieks - airējiet.

Kas ir rad? Kas ir rinda? Tas nozīmē, ka šiem vārdiem ir dažādas nozīmes.

Un kas vēl? Kā izklausās pirmie līdzskaņi? “RAD” (pauze)... stingri. Nosauciet skaņu ("P"). Pierakstīsim šo vārdu. Izlasiet, kas notika: ....... LAIMĪGS. (Paskaņi, cietie un mīkstie burti ir izcelti ar krāsu. Norādīts, ka patskaņu apzīmēšanai izmanto sarkanu, cietie līdzskaņi ir zili, mīkstie līdzskaņi ir zaļi.)

Un tagad mums vajag: “RINDA”. Nosauciet pirmo skaņu (“Рь”). Pēc “Рь” rakstīsim vēstuli....... “Es”. Pierakstīsim šo vārdu. Izlasiet, kas notika: ....... “RINDA”.

Mūsu vārdā “rinda” 2. rindas patskanis “ya” kalpo......., lai mīkstinātu skaņu “R”.

Darbs ar vārdu pāriem “deguns - nēsāts” tiek veikts līdzīgi; priekšgala - lūka; ziepes - jauki. Bērni izdomā teikumus, izmantojot šos vārdus.

Kam tiek izmantoti 2. rindas patskaņi? (2. rindas patskaņi ir nepieciešami, lai mīkstinātu līdzskaņu, kas ir pirms tās).

Ir divi veidi, kā rakstiski norādīt mīkstos līdzskaņus. Pirmā metode: izmantojot otrās rindas patskaņus “i, e, e, yu, i”. Otrais ir ?...... Par to runāsim nākamajās nodarbībās.

Spēles vingrinājums “Kapteiņi”. Bērni veic kustības tikai tad, ja logopēds dod komandu “Kapteiņi”. (Piemēram, "Kapteiņi, viņi sasita plaukstas!" - izpildīja; "Stapeja ar kājām!" - nē utt.)

Uzdevumi kartēs.

1. GA, GYA, RO, RE, NYA, NA, ZY, LA, SI, TYU, PO, FY, VE, DIA, BYU, WE, SHU, SA, HI, DU, NYA, BE, RY, PYU , CO.

Nr.2 RAGAVĀS, REBUSS, APĻI, DZĒRVENE, PLAIKI, DZĪVĒJS, SAUŠI, GRAUDI, ĀĶIS, LITRI

Nr.3 Draugi.

Koļa ir slima. Viņš gulēja gultā un skatījās ārā pa logu. Pēkšņi viņš ieraudzīja zaļumballi. Uz balona bija uzzīmēta seja. Koļa uzminēja, ka puiši ir izdomājuši šo ideju. Tad ieradās Lyuba, Seryozha un Tima. Viņi atnesa grāmatu ar attēliem. Koļa jutās labi.

Uzdevums Nr.1. Zilbju lasīšana, zilbju riņķošana tikai ar 2.rindas patskaņiem, priekšā esošo līdzskaņu mīkstināšana.

Runas materiāls: ga, GYA, ro, RE, NYA, na, sy, LA, SI, TYU, po, fy, VE, DYA, BYU, mēs, shu, for, HI, so, NYA, BE, ry, PU , ky.

Bērni nosauc zilbes ar mīkstiem līdzskaņiem. Logopēds skolotājs atkārtoti nosauc zilbes, bērni - 2. rindas patskaņu un mīksto līdzskaņu zilbē.

Pēc tam bērni pielika “+” zīmi, ja uzdevums viņiem patika un to viegli izpildīja; “-” zīme, ja tas bija grūti vai jums nepatika uzdevums; “pārbaudi”, ja ne viss izdevās, bija kļūdas.

Mutisks uzdevums: skolotājs-logopēds nosauc vārdus, un bērni nosauc zilbes ar 2. rindas patskaņiem un mīkstajiem līdzskaņiem priekšā: RU-KI, GRI-BY, MARK-KI, DOS-KA - !, KLYAK-SA, TABLE - !, TOF-LI, YU-LA -!, KOS-TER, RAIN-DI, YAB-LO-NYA, ZEB-RA, ZON-TIK, SWEK-LA.

Uzmanības un domāšanas attīstībai bērniem tiek doti “provokējoši” vārdu varianti (ir 2. rindas patskaņis, bet priekšā nav līdzskaņa; nav 2. rindas patskaņu un mīksto līdzskaņu).

Pēc uzdevuma izpildes bērni kartītēs ieliek “+”, “-” vai ķeksīti.

Uzdevums Nr. 2: pierakstiet 5 vārdus pa zilbei, apvelciet ar sarkanu krāsu 2. rindas patskaņus, zaļā krāsā iezīmējiet mīkstos līdzskaņus, kas ir pirms tiem.

SVINS, REBUS, APĻI, DZĒRVENE, PLEIKI, DZĪVĒJS, SPAIŅI, GRAUDI, ĀĶIS, LITRI.

Pēc uzdevuma izpildes bērni ieliek “+”, “-” zīmes vai ķeksīti.

Fiziskās audzināšanas minūte.

  • 1. iespēja: bērni jautras mūzikas pavadībā veic brīvprātīgas kustības.
  • 2. variants: bērni veic kustības saskaņā ar tekstu, izrunājot vārdus.

Mēs sitam uz augšu - uz augšu,
Mēs sitam plaukstas - aplaudējam!
Mēs esam mirkļa acis - mirkļa,
Mēs paraustām plecus.
Viens - šeit, divi - tur,
Apgriezies pats.
Vienreiz - viņi apsēdās, divreiz - viņi piecēlās.
Visi pacēla rokas uz augšu.
Viens - divi, viens - divi,
Ir pienācis laiks mums būt aizņemtiem!

Uzdevums Nr.3. Darbs ar tekstu:

Logopēda skolotāja izteiksmīga teksta lasīšana, bērni nosaka teikumu skaitu, vārdus teikumos (pievēršot uzmanību “maziem” vārdiem - prievārdiem);

Teksta lasīšana bērniem (varat piedāvāt lasīt pa vienam teikumam - “ķēdē”, pēc lasošā skolēna izvēles logopēds skolotājs);

Logopēda skolotāja ierosinātu vai pašu skolēnu izvēlētu teikumu lasīšana ar dažādām intonācijām.

Uzmanības vingrinājums: bērni tekstā atrod 2 patskaņu rindas, apvelciet tās ar sarkanu krāsu (varat ieteikt ar zaļu zīmuli izcelt mīkstos līdzskaņus pirms patskaņiem). Skolotājs izmanto smilšu pulksteni, lai bērni varētu kontrolēt uzdevumu izpildes laiku.

Koļa ir slima. (2) Viņš gulēja gultā un skatījās ārā pa logu. (8) Pēkšņi viņš ieraudzīja zaļumballi. (5) Uz bumbas tika uzzīmēta seja. (5) Koļa uzminēja, ka puiši ir izdomājuši šo ideju. (6) Tad ieradās Lyuba, Seryozha un Tima. (6) Viņi atnesa grāmatu ar attēliem. (5) Koļa jutās labi. (3)

Pēc uzdevuma izpildes bērni apmainās ar kartītēm, pārbauda viens otra uzdevumus, pēc tam atzīmē kartītē “+”, “-” vai ķeksīti.

Nodarbības kopsavilkums.

Kam nepieciešami 2. rindas patskaņi? (2. rindas patskaņi ir nepieciešami, lai mīkstinātu līdzskaņu, kas ir pirms tiem.)

Kā mēs vienojāmies saukt 2. rindas patskaņus? (Īsi, skaidri, bez zīmēšanas)

Kādi uzdevumi jums likās grūti? Vai varat teikt, ka šodien paveicāt labu darbu? Kāpēc?

Par centību un aktīvu darbu stundā bērni saņem atzīmi “A”.

Pēc nodarbības, pārbaudot bērnu uzdevumu izpildi un viņu noliktās zīmes (“+”, “-”, “ķeksītis”), skolotājs logopēds analizē kontroles un paškontroles prasmju attīstības līmeni.

Logopēdijas sesija
ar 2.klases skolēniem, kuriem ir rakstīšanas un lasīšanas traucējumi analīzes un sintēzes prasmju attīstības trūkuma dēļ
Temats:
1. un 2. rindas patskaņu burti.
Mērķis:
noskaidrot līdzības un atšķirības starp 1. un 2. rindas patskaņiem.
Uzdevumi:
1) iepazīstināt ar 2. rindas patskaņu burtu skaņu sastāvu; 2) attīstīt fonēmisko izpratni; 3) attīstīt valodas analīzes un sintēzes prasmes; 4) iemācīties izdarīt secinājumus, klausīties un saprast citus; 5) attīstīt atmiņu, uzmanību un domāšanu.
Nodarbības gaita.
1. Organizatoriskais moments. -Šodien dodamies uz Skaņu zemi. Ar ko var doties ceļojumā? (bērnu atbilžu piemērs: ar mašīnu, autobusu, lidmašīnu utt.) Un brauksim ar gaisa balonu. Lai bumba paceltos gaisā, mums ir jāveic vingrinājumi (veicot smadzeņu vingrošanu): - "Slinks astoņnieks" (uzzīmējiet guļošu astoņu figūru gaisā ar kreiso roku, tad ar labo, tad ar abām) . - “Kustības krustām” (pieskaroties pretējam ceļgalam vai pēdai ar roku vai elkoni) - “Gredzens” (ar labās rokas pirkstiem, tad ar kreiso roku, kopā). 2. Atkārtošana. - Tātad, mēs lidojām uz skaņu zemi. Lai piezemētos, mums jāatbild uz jautājumiem: - Kādās divās grupās visas skaņas krievu valodā ir sadalītas? (patskaņi un līdzskaņi) - Kādas skaņas tiek izrunātas bez šķēršļiem? (apzīmēts ar sarkanu krāsu). - Kurām ir šķērslis? (apzīmēta ar zilu vai zaļu krāsu). - Kā skaņa atšķiras no burta? Skaņas izrunājam skaidri, uzmanīgi klausāmies, pareizi lasām burtus, uzmanīgi rakstām. 3. Jaunas tēmas skaidrojums. Logopēds stāsta pasaku. Tajā pašā laikā ieraksti tiek glabāti piezīmju grāmatiņās un tiek izmantoti). – Tātad, Skaņu zemē ir izsludināta balle. Skaņas pulcējās dažādās zālēs. Vienā līdzskaņi ir jautri, bet otrā - patskaņi. Atcerieties, kādas ir patskaņu skaņas. Mēs rakstām patskaņu skaņas kolonnā kreisajā pusē
[a], [o], [y] [e] [s].
Tikai
[Un]
nolēma stāvēt malā (labajā kolonnā līmenī
[s]
).
Patskaņu skaņas bija nedaudz garlaicīgas, jo to nebija daudz. To pamanīja pēc skaņas
[th]
un nolēma viņus uzmundrināt (raksturojiet skaņu
[th]
– līdzskaņa, balss, mīksta).
[Y]
aicināja skaņu dejot
[A]
(ieraksts
[jā]

YAYYYY
. Rezultāts ir vēstule
es
(ieraksts labajā kolonnā
[ya]= I).

[Y]
aicināja skaņu dejot
[O]
(ieraksts
[yo]
). Viņi sāka griezties arvien ātrāk, un visi viesi dzirdēja
Yoyoyoyo
. Rezultāts ir vēstule
Yo
(ieraksts labajā kolonnā
[yo]= ё).

[Y]
aicināja skaņu dejot
[y]
(ieraksts
[yy]
). Viņi sāka griezties arvien ātrāk, un visi viesi dzirdēja
JYYYY
. Rezultāts ir vēstule
YU
(ieraksts labajā kolonnā
[ju]= ju).

[Y]
aicināja skaņu dejot
[e]
(ieraksts
[jā]
). Viņi sāka griezties arvien ātrāk, un visi viesi dzirdēja
EEEEE
. Rezultāts ir vēstule
E
(ieraksts labajā kolonnā
[ye]= e).


Šeit ir deja ar skaņu
[Un]
tas neizdevās un viņš palika viens (
[un] = un).
Skaņas
[jā]
apzīmēts ar burtu
es
. Kad mēs lasām vēstuli
es,
mēs dzirdam divas skaņas. Skaņas
[yo]
apzīmēts ar burtu
Yo
. Kad mēs lasām vēstuli
čau,
mēs dzirdam divas skaņas. Skaņas
[yy]
apzīmēts ar burtu
YU
. Kad mēs lasām vēstuli
YU,
mēs dzirdam divas skaņas. Burti Ya, Yo, Yu, E, I ir patskaņi 2 rindās. Skaņas
[a], [o], [y] [e] [s]
tiek apzīmēti arī ar burtiem (ieraksts
[a]= a, [o]= o, [y]= y,

[e]= e,

[s]= s).
Burti A, O, U. E, Y ir 1. rindas patskaņi. 4. Fiziskās audzināšanas minūte. Mēs stomām-stomām ar kājām, (stomp) Plakām-plakām ar rokām, (plakst) Mēs mirkšķinām-mirkšķinām ar savām acīm, (mirkšķinām) Mēs čik-čik ar pleciem! (Parausta plecus) Vienreiz apsēdāmies, divreiz piecēlāmies, (atbilstošās kustības) Mēs visi pacēlām rokas uz augšu,
Viņi piespieda rokas līdz galam pie ķermeņa un sāka veikt lēcienus. Viens-divi, viens-divi Mums ir laiks būt aizņemtiem. 5. Fonēmiskās apziņas attīstība. Patskaņi mums ir sagatavojuši uzdevumus.
1 uzdevums
. Pierakstiet vārdu pirmo burtu. Kādu skaņu rada patskanis?
Stārķis, gurķis, dilles, spinings, tītars, enkurs, ezis, ekskavators, kazenes.
Ieraksti piezīmju grāmatiņās: [a] [o] [y] [yu] [i] ya] [yo] [e] [y] A O U Y I I I Y E E E
2 uzdevums
. Spēle "Saki pretējo". Logopēds met bumbu un izrunā zilbi MA. Bērnam jāatbild MAN un jāatdod bumba. - Uzrakstiet zilbes pa pāriem ar 1. un 2. rindas patskaņiem (MA-MYA). - Izlasiet pirmās kolonnas zilbes. Kā izklausās līdzskaņs? (stingri). Pirmās rindas patskaņi dod komandu piekrist būt
ciets.
Pasvītrojiet līdzskaņus ar noteiktu krāsu (zilu). - Izlasiet otrās kolonnas zilbes. Kā izklausās līdzskaņa? (mīksts). Otrās rindas patskaņi dod komandu piekrist būt
mīksts.
Pasvītrojiet līdzskaņus ar noteiktu krāsu (zaļu). 6. Iesildies acīm. - Cieši aizveriet acis uz 3-5 sekundēm (atkārtojiet 5 reizes); - ātri mirkšķināt; - Sekojiet rādītājpirkstam, kas virzās uz degunu, pēc tam virziet pirkstu prom. 7. Skaņu burtu analīzes un sintēzes izstrāde. Patskaņi vēlas spēlēties ar mums.
Pirmā spēle "Apmeties mājā".
Katram priekšmetam jādzīvo savā mājā. Piemēram: vārdi, kuros ir rakstīts burts
A
, ievācies būdā ar vēstuli
A
utt.
Ieraksts kladēs: A - loks, bumba. U - zoss, vabole. O - vilks, zilonis. Y – siers, pele.
Otrkārt

spēle

"Brauc

vārti".
Novietojiet šos patskaņus starp burtiem M un L. - Kādus vārdus tu dabūji? (mazs, saburzīts, krīts, krīts, mūlis). Izlasi dzejoli, aizpildot trūkstošos vārdus. Salīdziniet vārdus pēc nozīmes un izrunas. Pierakstiet vārdu skaņu analīzi (mazs - [m,al]). - Izdomājiet teikumus ar šiem vārdiem. Pierakstiet vienu no tiem (Mans brālis ir pārāk mazs.) 8. Nodarbības kopsavilkums. - Nosauciet 1. rindas patskaņus un 2. rindas patskaņus. - Cik patskaņu skaņu ir krievu valodā? Cik burtu? - Palīdzi man pabeigt teikumus: Ja līdzskaņs izklausās grūti, tad rakstām...
Ja līdzskaņa skan maigi, tad rakstām... Labi darīts! Tagad patskaņu burti mums vienmēr būs draugi. Un šeit mūsu ceļojums beidzas. Mēs atgriežamies klasē. 9. Relaksācija. - Ja jums patika nodarbība un viss bija skaidrs, uzzīmējiet emocijzīmi ar smaidu. - Ja kaut kas paliek neskaidrs, tad uzzīmējam nopietnu emocijzīmi, un, ja nepatika un neko daudz nesapratām, tad uzzīmējam skumju emocijzīmi.

* Semafors"

1) Bērns ar roku kustībām izrunā patskaņus:

"a" - rokas uz augšu

"o" - rokas uz priekšu

"u" - rokas uz sāniem

"e" - rokas gar ķermeni

“s” - salieciet rokas aiz muguras

“un” - ielieciet rokas slēdzenē uz galvas

2) Bērnam ar roku kustībām jāuzmin patskaņi un jāpieraksta
tie tabulā ir sarkani:

a. rokas uz augšu, rokas gar ķermeni

b. rokas uz priekšu, rokas saslēgtas uz galvas

c. salieciet rokas aiz muguras, rokas uz sāniem

d. rokas uz priekšu, rokas gar ķermeni, rokas saliktas aiz muguras
Noa

e. rokas uz sāniem, rokas saliktas uz galvas, rokas priekšā
rediģēt

f. rokas gar ķermeni, rokas uz augšu, rokas slēdzenē uz galvas

1) Bērns patstāvīgi aizpilda trūkstošās tabulas
patskaņi sarkanā krāsā. Aplis (O) pirms patskaņiem
Pirmā rinda (a o u e s) jākrāso zilā krāsā, tās ir rakstītas
pēc cietajiem līdzskaņiem; aplis (O) pirms otrās rindas patskaņiem
(I yo yu e i) jākrāso zaļi, tie rakstīti aiz mīkstajiem
līdzskaņi (mīkstināt līdzskaņus). Uzdevumu var veikt ar atbalstu
diagrammā un no atmiņas.



PAR A plkst uh s
PAR

Vārdi ar otrās rindas patskaņiem: i ё yu e un

3) Iepriekš minētajos vārdos bērns pārkrāso patskaņus
burti sarkanā krāsā; līdzskaņa burts pirms patskaņiem a
o u e y, - zilā krāsā (norāda cieto līdzskaņu skaņu); ar
patskaņa burts stāv pirms patskaņiem i ё yu e un ir zaļš
tom (apzīmē maigu līdzskaņu skaņu).


428 III daļa. Didaktiskie materiāli

3. nodarbība. Patskaņi A-Z

1) Pieaugušais izrunā vārdu (vārdu saraksts dots zemāk) un
met bumbu bērnam. Bērns nosauc patskaņu skaņas no šī vārda un
met bumbu atpakaļ. Piemēram, Asya - a-z.

2) Bērns sarkanā krāsā raksta patskaņus “a-z”.
vārdus.

4. nodarbība. Patskaņi O-Jo "Bumbas spēle"

A O plkst uh s
es e Yu e Un

1) Skatīt 3. nodarbību, 1. uzdevumu.

2) Skatīt 3. nodarbību, 2. uzdevumu.