Netīrā meitene ir Agnija Barto. A. Barto dzejoļi Barto dzejoļa “Netīrā meitene” analīze

Sagatavoja:

Pulciņa "Kapelka" skolotāja

Laborešņikova M.P.

Interaktīvās nodarbības par dzejoli kopsavilkums

A. Barto “Netīrā meitene”

Mērķis:

Mudiniet bērnus vēlēties uzturēt savu ķermeni tīru;

Radīt bērnus izprast tiešo saistību starp tīrību un veselību;

Saglabāt interesi uzzināt par savu ķermeni;

Izkopt uzmanību, labo gribu un savstarpējas palīdzības sajūtu.

Nodarbības veids: Nodarbība, izmantojot IKT.

Aprīkojums: A. Barto dzejolis “Taukainā meitene”, ilustrācijas, video pēc dzejoļa motīviem, 2 iepriekš ietaukotas lelles, spēle “Apģērb meiteni atbilstoši laikapstākļiem” (papīra lelle ar drēbēm).

Nodarbības gaita:

Mēs vienmēr sakām, ka jums ir jāsargā sava veselība un jārūpējas par to.

Atcerēsimies kopā, kā netīrumi un baktērijas nokļūst mūsu ķermenī? (Atbildes.) 1. pielikums

Ko mēs lietojam, mazgājot rokas? Kāpēc pēc tam jāmazgā rokas?

(Mazgājot rokas, lietojam ziepes. Rokas jāmazgā pēc pastaigas, pirms ēšanas un pēc tualetes lietošanas.) 2. pielikums

Apskatiet attēlus, kurus esmu jums sagatavojis. Kurš pareizi ievēro personīgās higiēnas noteikumus? Kāpēc tu tā domā? (atbildes)

Puiši, kurš zina, kas ir personīgās higiēnas preces? Tie ir priekšmeti, kurus var izmantot tikai viena persona. 3. pielikums

Kādus personīgās higiēnas priekšmetus jūs zināt? (skolotāja palīdzība un skaidrojums) Ceru, ka jūs tos atcerēsities un vienmēr izmantosit.

"Taukaina meitene"

Ak tu netīrā meitene

Kur tu esi tik netīras rokas?

Melns

Palmas;

Uz elkoņiem -

Ceļi.

esmu saulē

Es gulēju

Rokas augšā

Es to turēju.

Tātad viņi iedegās.

Ak tu netīrā meitene

Kur tu savu degunu sasmērēji?

Deguna gals ir melns,

It kā uzpīpēts.

esmu saulē

Es gulēju

Deguns augšā

Es to turēju, tāpēc viņš iedegās.

Ak, tu netīrā meitene, tavas kājas ir svītrainas

Izsmērēts,

Nevis meitene, bet zebra

Kājas,

Kā melns vīrietis.

esmu saulē

Viņa gulēja ar paceltiem papēžiem.

Tātad viņi iedegās.

Ak, tiešām, tiešām?

Vai tiešām tā bija?

Nomazgāsim visu līdz pēdējai pilītei.

Aiziet. Dod man ziepes.

Mēs to noslaucīsim.

Meitene skaļi kliedza

Kad es ieraudzīju veļas lupatiņu,

Saskrāpēts

Kā kaķis:

Nepieskarieties

Palmas!

Tie nebūs balti:

Viņi ir iedeguši.

Un manas plaukstas tika mazgātas.

Viņi noslaucīja degunu ar sūkli -

Es biju apbēdināts līdz asarām:

Ak mans nabags

Deguns!

Viņš nomazgājās

Nevaru izturēt!

Tas nebūs balts:

Viņš ir iededzis.

Un man arī deguns izskalojās.

Nomazgāja svītras -

Skaļi kliedza

Ak. Man ir bail no kutināšanas!

Nometiet otas!

Baltu papēžu nebūs,

Viņi ir iedeguši.

Un arī papēži tika mazgāti.

Tagad tu esi balts

Nemaz nav iedegusi.

Tie bija netīrumi.

Paskaties, tur ir šī meitene. Kas meitenei vainas?(viņa kļuva netīra, netīra, netīra)

Kas viņā netīrs? (bērni deklamē dzejoli ar rokām )

Melnas plaukstas

Uz elkoņiem ir sliedes.

Deguna gals ir melns,

It kā uzpīpēts.

Es nosmērēju kājas ar svītrām,

Nevis meitene, bet zebra.

Arī papēži ir melni.

Vai tev patīk tik netīra meitene? ( ). Vai jūs spēlētu ar netīro meiteni? ( ). Kāpēc ir slikti būt netīram? (bērnu atbildes)

Netīrumi var padarīt jūs slimu – jūsu āda kļūs sarkana un niezēs. Netīrumi no rokām var iekļūt acīs, kā rezultātā tās kļūs slimas. Tāpat, ja ēdīsi ar netīrām rokām, sāpēs vēders.

Kā es varu palīdzēt šai meitenei? (viņa ir jānomazgā )

Ar ko man to mazgāt? (mazgāšanas lupatiņa ar ziepēm )

Varbūt viņa neprot nomazgāties? Pastāstīsim viņai un parādīsim.

Fiziskās audzināšanas minūte:

Pieskarieties, atveriet!

Deguns, nomazgā seju!

Nekavējoties nomazgājiet

Abas acis!

Nomazgājiet ausis

Nomazgājies, kakls!

Dzemdes kakls, nomazgājies

Jauki!

Mazgāt, mazgāt,

Saslapināties!

Netīrumi, padoties!

Mati arī ir jāmazgā. Ar ko tava mamma mazgā matus? (šampūns ) Parādīsim, kā mazgāt matus. (kustību imitācija)

Paskaties, meitene saprata, ka būt netīrai ir slikti un ko viņa dara? (Viņš mazgājas, mēģina nomazgāt visus netīrumus, ir tik daudz putu!)

Kas palīdz meitenei? (māte)

Meitene nomazgājās un kļuva tīra, bet viņa bija visa slapja. Kas viņai jādara?

( jums jāņem dvielis un jāizžāvē)

Tieši tā, viņai būs nepieciešams liels frotē vannas dvielis.

Meitenei atlika vien izķemmēt matus. Kā? (ķemme)

Lai jūsu mati būtu biezi un ātri augtu, tie ir jāķemmē un jāsaka:

Es skrāpēju, skrāpēju, matiņus,

Es ķemmēju bizes.

Izaudzē savu bizi līdz viduklim,

Nezaudē matus

Aug, pin, līdz kāju pirkstiem -

Visi mati ir rindā.

Visi kopā pastāstīsim meitenei šo bērnu atskaņu. (bērni atkārto 2-3 reizes)

Šeit ir mūsu meitene. Tagad tev viņa patīk, kāpēc? (viņa ir tīra, kārtīga, un ar viņu būs patīkami spēlēties)

Spēle, lai redzētu, kura komanda var ātrāk nomazgāt lelli.

Paskatieties viens uz otru un sakiet: "Vai citi puiši spēlētu ar jums?"

Kāpēc tu tā domā? (mēs esam tīri, mūsu rokas un seja ir tīras, mūsu drēbes ir tīras, mūsu mati vienmēr ir ķemmēti)

Jūs, puiši, esat lieliski! Tavas rokas un seja vienmēr ir tīras, visiem ir skaistas frizūras, un tu centies nesasmērēt savas drēbes. Nu, ja rokas kļūst netīras, ar tām neaiztiksiet acis un pirms ēšanas noteikti nomazgājiet rokas ar ziepēm, lai nesaslimtu.

Nobeigumā ļaujiet bērniem spēlēt spēli “Uzģērb meiteni atbilstoši laikapstākļiem”. Parādiet bērniem fragmentu no multfilmas “Moidodyr”.

Pieteikums

2.

4.


- Ak, tu netīrā meitene,
Kur tu esi tik netīras rokas?
Melnas plaukstas;
Uz elkoņiem ir pēdas.- Es gulēju saulē,
Viņa pacēla rokas uz augšu.
TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.

- Ak, tu netīrā meitene,
Kur tu savu degunu sasmērēji?

Deguna gals ir melns,
It kā uzpīpēts.

- Es gulēju saulē,
Viņa turēja degunu augšā.
TĀPĒC VIŅŠ TŪLĒJĀS.

- Ak, tu netīrā meitene,
Es nosmērēju kājas ar svītrām,
Nevis meitene, bet zebra
Kājas - kā melnam. - Es gulēju saulē,
Viņa turēja papēžus augšā.
TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.

Vai tiešām?
Vai tiešām tā bija?
Nomazgāsim visu līdz pēdējai pilītei.
Nāc, iedod man ziepes.
MĒS VIŅU IZRAUSIM. Meitene skaļi kliedza,
Kad es ieraudzīju veļas lupatiņu,
Spīlēts kā kaķis:
– Neaiztieciet savas plaukstas!
Tie nebūs balti:
Viņi ir iedeguši.
— BET VIŅU PLAKA IR MAZGOTA.

Viņi noslaucīja degunu ar sūkli -

Es biju apbēdināts līdz asarām:
-Ak, mans nabaga deguns!
Viņš necieš ziepes!
Tas nebūs balts:
Viņš ir iededzis.
— UN DEGUNS ARĪ BIJA MAZGĀTS.

- Tagad tu esi balts,
Nemaz nav iedegusi.
TAS BIJA NETĪRUMS.

- Beigas -

A. Barto dzejolis. M. Malomudas ilustrācijas

Rakstīts kopā ar Pāvelu Barto

- Ak, tu netīrā meitene,
kur tu tik sasmērēji rokas?
Melnas plaukstas;
uz elkoņiem ir pēdas.

- Esmu saulē
gulēja,
rokas augšā
notika.
TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.
- Ak, tu netīrā meitene,
kur tu savu degunu sasmērēji?
Deguna gals ir melns,
it kā uzpīpēts.

- Esmu saulē
gulēja,
deguns uz augšu
notika.
TĀPĒC VIŅŠ TŪLĒJĀS.
- Ak, tu netīrā meitene,
kājas svītrās
nosmērēts,
nav meitene
un zebra,
kājas-
kā melns vīrietis.

- Esmu saulē
gulēja,
papēži uz augšu
notika.
TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.

- Vai tiešām?
Vai tiešām tā bija?
Nomazgāsim visu līdz pēdējai pilītei.
Nāc, iedod man ziepes.
MĒS TO STEIDZINĀSIM.

Meitene skaļi kliedza
kad ieraudzīju veļas lupatiņu,
saskrāpēts kā kaķis:
- Nepieskarieties
plaukstas!
Tie nebūs balti:
tie ir miecēti.
UN VIŅU PLAKS IR MAZGOTS.

Viņi noslaucīja degunu ar sūkli -
Es biju apbēdināts līdz asarām:
- Ak, mans nabadziņš
snīpis!
Viņš nomazgājās
nevaru izturēt!
Tas nebūs balts:
viņš ir iededzis.
UN DEGUNS ARĪ BIJA MAZGĀTS.

- Tagad tu esi balts,
Nemaz nav iedegusi.
TAS BIJA NETĪRUMS.

Barto dzejoļa “Netīrā meitene” analīze

Dzirkstošais agrīnais Agnijas Ļvovnas Barto darbs “Netīrā meitene” tika daudzkārt pārpublicēts. Ilustrācijas tai zīmējušas V. Ivanova, A. Borovskaja, N. Ceitlina.

Dzejolis datēts ar aptuveni 1930. gadu. Dzejniecei šajā laikā apritēja 25 gadi, pirms vairākiem gadiem viņa vēl kalpoja baleta trupā, tomēr arī tad viņas debijas dzejoļi parādījās drukātā veidā. Šim dzejolim bija līdzautors - viņas pirmais vīrs Pāvels Barto. Pēc dažiem gadiem ģimene, kurā jau auga mazs dēls, izjuka. Žanra ziņā tas ir poētisks stāsts, satīrisks neliela slampiņa portrets ar pārsvarā blakus esošu atskaņu, lai gan ir arī viena. Dzejolis ir balstīts uz dinamisku dialogu. Pieaugušie šķauda pret meiteni. Tomēr viņa parāda attapības brīnumus. Viņai ir pilnīgi ticama atbilde uz katru stingro jautājumu. Protams, viņas “melnās plaukstas” nav no netīrumiem, bet gan no karstās saules. Tā teikt, gandrīz vienmērīgs iedegums. Piemēram, uz deguna gala, plaukstām, papēžiem. Patiesībā tas bija galvenais uzdevums, eksperiments. Protams, šeit nevar palīdzēt ne ūdens, ne sūklis. Pat aizdomīgās svītras uz elkoņiem un kājām ir tikai ne pārāk veiksmīgs iedegums. Salīdzinājumi ar zebru un vēl jo vairāk ar melnu vīrieti ir diezgan bezceremoniski. Jāteic, ka dažos vēlākajos grāmatas pārpublicējumos rindas par nēģeri bija izlaistas. Acīmredzot viņi neizskatījās gluži iecietīgi. Pieaugušie runā ar meiteni paceltā balsī, izmantojot izteiksmīgus starpsaucienus: ak, ak, ak. Beidzot pienāk kulminācija. Nežēlīgi cilvēki nēsā līdzi ziepju gabalu un veļas lupatiņu. — Mēs to noslaucīsim. Varone nevarēja izturēt šādu neatkarības mēģinājumu. Taču nelīdzēja izmisīgs sauciens, nelīdzēja arī “kasīšanās”. Pēdējais aicinājums pieaugušo prātam: "tie nebūs balti!" Tomēr veļas lupata atspēkoja viņas dzelžainos argumentus. Sūklis izrādījās tikpat nežēlīgs, plēsot “nabaga degunu”, līdz tas kļuva sarkans. Man nācās paciest kutināšanu. Sakramentālās frāzes izklausās kā murgā: un arī papēži tika mazgāti. Fināls beidzas ar aizskarošu paziņojumu: tie bija netīrumi. Meitene kļuva balta un rozā, lai gan viņa bija diezgan raudoša. Deminutīvu sufiksu jūra uzsver dzejoļa intonāciju un atbilst mazo klausītāju uztverei: plaukstām, degunam, takām. A. Barto dzejai ir nedaudz neparasti, ka varonei nav vārda. Daudz leksisko atkārtojumu, refrēnu, anaforu. Salīdzinājums: kā kaķis. Jautājumu un izsaukumu sērija, spilgta sarunvalodas leksika.

A. Barto “Netīrā meitene” - pamācoši dzejoļi pašiem mazākajiem par tīrības priekšrocībām un slinkuma briesmām.

- Ak, tu netīrā meitene,

Kur tu esi tik netīras rokas?

Melnas plaukstas;

Uz elkoņiem ir sliedes.

- Es gulēju saulē,

Viņa pacēla rokas uz augšu.

TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.

- Ak, tu netīrā meitene,

Kur tu savu degunu sasmērēji?

Deguna gals ir melns,

It kā uzpīpēts.

- Es gulēju saulē,

Viņa turēja degunu augšā.

TĀPĒC VIŅŠ TŪLĒJĀS.

- Ak, tu netīrā meitene,

Es nosmērēju kājas ar svītrām,

Nevis meitene, bet zebra

Kājas – kā melnam.

- Es gulēju saulē,

Viņa turēja papēžus augšā.

TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.

Vai tiešām?

Vai tiešām tā bija?

Nomazgāsim visu līdz pēdējai pilītei.

Nāc, iedod man ziepes.

MĒS TO STEIDZINĀSIM.

Meitene skaļi kliedza

Kad es ieraudzīju veļas lupatiņu,

Spīlēts kā kaķis:

– Neaiztieciet savas plaukstas!

Tie nebūs balti:

Viņi ir iedeguši.

— BET VIŅU PLAKA IR MAZGOTA.

Viņi noslaucīja degunu ar sūkli -

Es biju apbēdināts līdz asarām:

Ak, mans nabaga deguns!

Viņš necieš ziepes!

Tas nebūs balts:

Viņš ir iededzis.

— UN DEGUNS ARĪ BIJA MAZGĀTS.

Nomazgāja svītras -

- Ak, man ir bail no kutināšanas!

Nometiet otas!

Baltu papēžu nebūs,

Viņi ir iedeguši.

— UN PAPĒŽI ARĪ BIJA MAZGĀTI.

- Tagad tu esi balts,

Nemaz nav iedegusi.

Špijakina Natālija Viktorovna
A. Barto dzejoļa “Netīrā meitene” lasīšana (vidējā grupa)

Dzejoļa lasīšana A. Barto« Meitene ir netīra»

Tse l: Veidot priekšstatu par kultūras un higiēnas prasmēm. Izkopt vēlmi rūpēties par savu izskatu un rūpēties par savu veselību.

(Bērni aplī. Dinamiskā pauze "Lādētājs").

Labrīt, mazās acis!

Tu pamodies? Jā!

Labrīt, ausis!

Tu pamodies? Jā!

Labrīt, rokas!

Tu pamodies? Jā!

Labrīt, kājas!

Tu pamodies? Jā!

Labrīt, saulīt!

Mēs pamodāmies!

(Bērni sēž ar skolotāju puslokā uz paklāja)

IN: - Puiši, paskatieties viens uz otru, pasmaidiet. Cik tu esi skaista, tavas acis tīras, rokas tīras, vaigi tīri. (Pie durvīm klauvē)

IN: - Puiši, klausieties, šķiet, ka kāds ir atnācis pie mums ciemos. (Ienāk skolotājs netīro leļļu grupa) .

IN: - Puiši, pie mums ciemos ieradās lelle Olja. (Bērni sveicina lelli Olju. Bērni pamana, ka lelle ir netīra).

IN: - Olja, kāpēc tu esi tik nekopta? Vai tavas plaukstas ir netīras, deguns ir netīras, kājas ir netīras?

PAR: - Puiši, tas nav netīrums, es vienkārši sauļojos. Esmu tīrs.

D: - Nē, tu esi netīrs.

IN: - Tieši tā, puiši, lelle Olja ir netīra.

IN: - Puiši, es zinu dzejolis par lelli Olju. To sarakstījusi bērnu rakstniece Agnija Barto, dzejolis sauc« Meitene ir netīra» .

(Bērni stāv puslokā pie televizora ekrāna, skolotājs lasa dzejolis un parāda ilustrācijas tam).

A. Barto« Meitene ir netīra» .

Ak tu, netīra meitene,

kur tu tik sasmērēji rokas?

Melnas plaukstas;

uz elkoņiem ir pēdas.

esmu saulē

rokas augšā

TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.

Ak tu, netīra meitene,

kur tu savu degunu sasmērēji?

Deguna gals ir melns,

it kā uzpīpēts.

esmu saulē

deguns uz augšu

TĀPĒC VIŅŠ TŪLĒJĀS.

Ak tu, netīra meitene,

kājas svītrās

nosmērēts,

Nav meitene,

kā melns vīrietis.

esmu saulē

papēži uz augšu

TĀ TĀDĒJI VIŅI IZRĀDĪJA.

Vai tiešām?

Vai tiešām tā bija?

Nomazgāsim visu līdz pēdējai pilītei.

Nu, iedod man ziepes.

MĒS TO STEIDZINĀSIM.

Skaļš meitene kliedza,

kad ieraudzīju veļas lupatiņu,

nagos kā kaķis:

Nepieskarieties

Tie nebūs balti:

tie ir miecēti.

UN PLAMA IR MAZGĀTA.

Viņi noslaucīja degunu ar sūkli -

bija apbēdināts līdz asarām:

Ak mans nabags

nevaru izturēt!

Viņš nebūs balts:

viņš ir iededzis.

UN DEGUNS ARĪ BIJA MAZGĀTS.

Nomazgāja svītras -

Ak, es esmu kutināta!

Nometiet otas!

Baltu papēžu nebūs,

tie ir miecēti.

UN BIJA MAZGĀTI ARĪ PAPĒŽI.

Tagad tu esi balts

Nemaz nav iedegusi.

TAS BIJA NETĪRUMS.

IN: - Puiši, mēs ar jums esam mazliet noguruši, tagad mazliet atpūtīsimies un nomazgāsimies. Un lelle Olya redzēs, kas jādara, lai kļūtu tīra.

(Bērni veic darbības saskaņā ar tekstu).

Burvju ūdens

Uz rozā sejas

Straume no pasakas (Ar rokām izveido straumi).

Uz deguna un acīm,

Šļakatas no vannas (Pavicina rokas).

Uz vaigiem un ausīm,

Lietus no lejkannas (Pietupiens).

Uz pieres un kakla.

Lietus no silta mākoņa (Paceliet rokas uz augšu, izstiepiet uz pirkstiem).

Mazajām rociņām.

Cik veikls puisis! (Viņi skrien viens pēc otra uz pirkstgaliem un sēž uz krēsliem).

IN: - Puiši, kas rakstīja dzejolis, ko mēs lasām? (A. Barto) . Kā sauc dzejolis A. Barto? (« Meitene ir netīra» ).

IN: - Puiši, kā tas bija? meitene, par kuru mēs lasījām dzejolis? (Grimijs, netīrs, nekopts). Tāpat kā lelle Olya.

IN: - Kā iekšā dzejolī meitene kļuva tīra? (viņa bija mazgāta)

IN: - Kas jādara, lai paliktu tīrs un skaists? (mazgāt, mazgāt).

IN: - Puiši, kāpēc mums katru dienu jāmazgā seja? (lai paliktu tīri un nesaslimtu. Galu galā, ja mēs nemazgājamies un nemazgājamies, mēs varam saslimt ar mikrobiem, kas atrodas netīrumos).

IN: - Puiši, mazgājam kopā lelli Olju, lai viņa būtu tīra un neslimo.

IN: - Ar ko mēs viņu mazgāsim? (Ūdens, ziepes un veļas lupata)

IN: - Pa labi. Tie ir personīgās higiēnas priekšmeti.

(Skolotājs aicina bērnus iet uz baseinu ar ūdeni, saslapināt rokas un ieziepēt tās un nomazgāt lelli Olya).

IN: - Labi darīti zēni. Tagad jums tas jānoslauka ar dvieli.

PAR: - Paldies, puiši, tagad esmu tīrs un skaists. Sapratu, ka man ir jāmazgā seja ar ziepēm un katru dienu jāmazgā ar mazgāšanas lupatiņu, lai neslimotu. Un tagad man ir laiks doties pie mammas. (Bērni atvadās no Ole lelles).

IN: - Puiši, vai jums patika mūsu nodarbība?

IN: - Kas tev patika visvairāk?

IN: - Par ko mēs lasījām? dzejolis? Kurš to uzrakstīja?

IN: - Vai atceries, kāpēc tev katru dienu jāmazgā seja?

Publikācijas par šo tēmu:

Mērķi: -veidot veselīga dzīvesveida paradumus, ieaudzināt spēcīgas kultūras un higiēnas prasmes, -attīstīt tīrības ideju.

Mērķi: - izkopt vēlmi klausīties oriģināldarbus; - attīstīt spēju atbildēt uz jautājumiem; - nodrošināt bērniem iespējas.

Fiziskās audzināšanas un veselības nodarbības “Mūsu Maša ir netīra” vidējās grupas kopsavilkums Darbību veidi: kognitīvā un pētnieciskā, pašapkalpošanās, komunikatīvā, sociālā. Izglītības jomas: sociāli komunikatīvā.

Izglītojošo pasākumu kopsavilkums runas attīstībai bērniem pirmajā junioru grupā. A. Barto dzejoļa “Bumba” lasīšana Izglītojošo pasākumu kopsavilkums runas attīstībai bērniem 1. jaunākajā grupā. A. Barto dzejoļa “Bumba” lasīšana Mērķis: palīdzēt bērniem atcerēties dzejoli.

Izglītojošo pasākumu kopsavilkums par runas aktivitāti 1. jaunākajā grupā. A. Barto dzejoļa “Kravas automašīna” lasīšana. Programmas saturs: palīdzēt bērniem atcerēties A. Barto dzejoli; iemācīties skaitīt dzejoli ar skolotāja palīdzību. Izvērst.